понеділок, 3 лютого 2020 р.

Mihail Sadoveanu, nuvela „Un om necăjit”




Proiect didactic
  

Mihail Sadoveanu, nuvela „Un om necăjit”.
Caracterizarea personajelor

  



Literatura (română şi universală)
clasa a 7-a
Prof. Rodica N. Dârda








Literatura
Clasa a 7-a
Tema lecţiei: Mihail Sadoveanu, nuvela „Un om necăjit”.
                      Caracterizarea personajelor

Tipul lecţiei: de receptare a textului epic prin formarea priceperilor şi deprinderilor
Strategia didactică:
  • Metode şi procedee: expunere euristică, jocul didactic, conversaţie euristică, lectura pe roluri, portofoliu, problematizarea,  descoperire inductivă prin investigare,algoritmizarea. 

  • Mijloace didactice: manualul, portretul scriitorului, expoziţie de materiale.

Obiective de referinţă:
O1 – să citească expresiv unele fragmente;
O2 – să descopere şi să caracterizeze personajele;
O3 – să aprecieze faptele lor;
O4 – să descopere portretul fizic şi moral al personajului principal;
O5 – să-şi exprime opinia despre frumuseţea relaţiilor umane;
O6 – să-şi îmbogăţească vocabularul;
O7 – să conştientizeze mesajul de idei şi sentimente;
O8 – să demonstreze toleranţă faţă de opiniile colegilor.

SCENARIU DIDACTIC
Ø  Organizarea clasei

Ø  Anunţarea temei lecţiei şi a obiectivelor operaţionale


Ø  Actualizarea cunoştinţelor elevilor

v  expunere euristică
-       Pentru început vă propun să facem un mic popas în galeria scriitorilor români. Atenţia noastră se va opri asupra scriitorului Mihail Sadoveanu, scriitorul care încă în timpul vieţii a fost numit de către criticii literari „marele clasic al literaturii române”, „Ceahlăul prozei româneşti” sau „Ştefan cel mare al literaturii noastre”.

v  jocul didactic „Continuaţi gândul”
  1. M. Sadoveanu s-a născut ...  (5 noiembrie 1881 la Paşcani).
  2. Tatăl se numea ... (Alexandru Sadoveanu)
  3. Mama scriitorului, Profira Ursachi, era ... (ţărancă)
  4. A învăţat la şcoala primară din ... (Vatra Paşcanilor)
  5. Primul învăţător i-a fost ... (Domnul Busuioc)
  6. M. Sadoveanu a scris peste ... (100 de volume)
  7. În 1923 a devenit membru ... (al Academiei Române)
  8. A scris aşa opere ca ...
  9. În operele sale a scris despre ... (om, natură, istorie)
  10. S-a stins din viaţă la ... (19 octombrie 1961)

-       S-au împlinit 50 de ani de la moartea lui Mihail Sadoveanu.

v  conversaţie euristică
-       Ce operă am studiat la lecţia trecută?
-       Ce întâmplare povesteşte scriitorul în opera „Un om necăjit”?
-       Unde se desfăşoară întâmplările? (în dumbrăvioara din marginea satului, la marginea Siretului)
-       Când au loc întâmplările? (la începutul primăverii)
-       Ce este subiectul operei literare?
-       Care sunt momentele subiectului?
-       Ce ne prezintă autorul în expoziţiune?
-       Ce constituie intriga sau conflictul operei „Un om necăjit”?
-       Cum se desfăşoară acţiunea mai departe?
-       Care este punctul culminant?
-       Dar deznodământul?

Ø  CUNOAŞTEREA TEXTULUI
-       Denumirea următoarei etape a lecţiei vom afla-o din jocul de cuvinte.
v  joc didactic
A













































































B
  1. Anotimpul când au loc întâmplările. (primăvara)
  2. Figură de stil care atribuie însuşiri deosebite obiectelor şi fiinţelor. (epitet)
  3. Figură de stil care constă în repetarea unor cuvinte. (repetiţie)
  4. Cuvinte ce se scriu diferit, dar au sens asemănător. (sinonime)
  5. Ce păştea Niculăeş? (oile)
  6. Cuvintele noi se numesc ... (neologisme)
  7. „Acolo găsirăm ... şi cornii înfloriţi.” (alunii)
  8. Omul cu căruţa a trântit oaia ... (jos)
  9. Pronume personal, persoana a III, plural, genul feminin. (ele)
  10. Genul epic, dramatic şi ... (liric)
  11. Sinonimul cuvântului „şcolar”.

Ø  Personajele

v  conversaţie euristică
-       Cine este personajul principal?
-       Ce aflăm de la începutul nuvelei despre Niculăeş?
-       Câţi ani are?
-       Cât era de mare? (de-o şchioapă – mult mai mic decât trebuia să fie)

v  lectura pe roluri
  • Citiţi dialogul de la pag.54-55.
  • Ce am aflat despre personaj din acest dialog?
  • Despre ce spun cuvintele: „Glasul lui dintr-o dată scăzuse într-un tremur de lacrimi”?
  • Comentaţi pasajul: „Apoi dac-a pieri şi asta, are ce mă păli şi mustra tătuca... parcă nu-mi ajunge mie supărarea pe care-o am.”
  • De ce suferă Niculăeş cel mai mult?

v  portofoliu
Repartizaţi calităţile date în două coloniţe, alcătuind portretul fizic şi portretul moral.

Copilaş palid şi mărunţel, ochii trişti, glas moale, glas subţirel şi peltic, sta zimţuit în neregulă-i părul buhos, era numai de-o şchioapă, intrase în a opta primăvară, fruntea cu păr zbârlit, ofta adânc, cel mai mezin.

v  problematizarea
  • Cum vorbeşte Niculăeş cu oaia bolnavă?
  • De ce copilul nu i-a răspuns autorului când el l-a întrebat de ce oftează?
  • De ce Niculăeş nu aştepta de la autor nici vorbă bună, nici mângâiere?

v  descoperire inductivă prin investigare
  • Ce personaje se mai întâlnesc în nuvelă?
  • Ele apar direct sau din spusele cuiva?
  • Cum este tatăl lui Niculăeş?
  • Identificaţi expresiile care ajută la caracterizarea lui. (gospodar bun; om hursuz şi cam cărpănos, tătuca era supărat şi tot trântea şi izbea şi întreba: „Da cât ai să mai boleşti, măi fumeie?”; are ce mă păli şi mustra tătuca)
  • Care este atitudinea tatălui faţă de copilul său?
  • Cum explicaţi aceste relaţii dintre tată şi fiu?
  • Cine era mama lui Niculăeş?
  • Ce îşi amintaşte autorul despre ea?
  • Cum explicaţi folosirea verbelor la timpul  trecut?
  • Ce semnifică expresia „lăsând sufletul ei cald şi mintea ei bogată copilului”?



Ø  INTERPRETAREA TEXTULUI
v  conversaţie euristică
  • Care este tema nuvelei „Un om necăjit”?
  • Care este ideea acestei opere?
  • Ce modalităţi de expunere se întâlnesc în nuvelă?
  • Teste (pag.63)
  • De ce această operă este o nuvelă?
  • Ce semnifică titlul nuvelei?
  • În nuvelă este numai un om necăjit?
  • Cum aţi întitula voi această nuvelă?

v  algoritmizarea
  • Completaţi tabelul, găsind adjective potrivite pentru fiecare personaj din text.

Niculăeş

Mama

Tatăl lui Niculăeş


v  problematizarea
  • Ce sentimente v-a produs lectura acestei nuvele?
  • Pe ce trebuie să se sprijine relaţiile dintre membrii unei familii?


Ø  Generalizarea lecţiei
Ø  Evaluarea cunoştinţelor
Ø  Temă pentru acasă: Compunere „Caracterizarea personajului principal” din nuvela „Un om necăjit.”


1 коментар: